Assos Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin Mitik Adasında Unutulmaz Bir Tatil!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Assos Tarihi - Kuzey Ege'nin En Güzel Noktası!

Antik Medeniyetlerin Huzurunda Tatil!

Assos, son yıllarda popüler olan alternatif tatil yörelerindendir. Assos tarihi ve doğal güzellikleri ile konuklarının büyüleneceği, tekrar tekrar gelmek isteyeceği bir yer. Kısa kaçamakların ve hafta sonları tatillerinin adresi olan bölgede keyifli zamanlar geçirmek mümkün.

Marmara Bölgesi’nin en güneyinde, Ege’nin başlangıç noktasında kaldığı için bu topraklara Kuzey Ege denilmektedir. Bağlı olduğu Çanakkale iline 90, Ayvacık ilçesine 18 km mesafededir. Şimdiki adıyla Behramkale denilen küçük liman bölgesi, Antik çağdan kalma eserleriyle ve mitolojik yapısıyla ün kazanmıştır.

Burası aslında turizm potansiyeli olarak 90’lı yılların ikinci yarısında keşfedilmiş bir yöredir. 2000’li yıllardan itibaren Kuzey Ege ve Assos turları adı altında yazları her hafta sonu buraya toplu geziler düzenlenmektedir. 15 yıl önce sayısı 10’u geçmeyen oteller, günümüzde butik tarz ve pansiyonlarla birlikte sayısını 50’ye yaklaştırmıştır.

Yıllar geçtikçe daha da popülerleşen bölge, kendisini huzur ve Ege’nin beşiği olarak tanıtıyor. Burada tatil yaparken asla gürültü ve rahatsızlık duyamazsınız. Bir anda Kaz Dağları’nın eteklerindeki bu topraklarda kendinizi antik çağlarda hissedebilirsiniz. Kayalık yapısı fazla olan bölgede kumsal sayısı çok olmamakla beraber dilediğiniz her noktadan, tertemiz denizine girebilirsiniz.

Antik Çağda Assos – Assos Tarihçesi

Assos’un Antik Çağ’a uzanan tarihini merak edenler için de buraya birkaç not düşelim istedik.

Arkeolojik kazılarda Assos’un tarihi ile ilgili ilk bilgilere ulaşılmış ancak kesin olmamakla birlikte Tunç Çağı’nda bölgede yaşayan insanların olduğu belirtilmiştir. Homeros’a göre Troia Savaşı’nda bölgede denizcilik ve korsanlık yapan topluluklar bulunmaktadır.

M.Ö. VII. yüzyılda ise Methymna’lı göçmenlerin Assos’a yerleştikleri biliniyor. Sonraki devirlerde bölge, Lydialıların eline geçmiş Salamis’de Perslerin yenilmesi ve İskender’in Anadolu’ya gelişi ile bağımsızlığına kavuşmuştur. M.Ö.412’de ise tekrar Perslerin egemenliğini kabul etmek zorunda kalmışlardır.

M.Ö.334’de İskender Granikos Çayı kenarında yaptığı savaşta Persleri yenerek Assos’a hakim olsa da bölge bir ara Troias’ı işgal eden Galyalıların eline geçmiştir.

Roma döneminde ise büyük gelişme gösteren Assos Hıristiyan bir kent olmuştur. Bir devir Bizanslı komutan Makhron yönetimindeki Assos, 14.yy başlarında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.

Cennet Bir Coğrafya, Verimli Topraklar

Osmanlı egemenliğinde Türkleşen Assos, verimli toprakları ile halkın geçimini sağlamıştır. Bölgede hayvancılık, meyve, şarap ve zeytincilik geçim kaynağı olarak karşımıza çıkar. Bunun dışında demir ve gümüş işlemeciliği de önemli olmuştur.

Liman hizmetleri, gümrük işleri de bir başka gelir kaynağını oluşturur. Günümüzde yeni yeni keşfedilen bir tatil merkezi olarak oteller ve pansiyonlar ile ekstra gelir sağlanıyor. Günübirlik ve konaklamalı turlar, tekne gezileri ve farklı organizasyonlar ile eğlenceli zamanlar geçiriliyor.

[widget-130]

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98