Assos Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin Mitik Adasında Unutulmaz Bir Tatil!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Assos Yemekleri - Assos'ta Ne Yenir?

Ege Lezzetlerinin Kuzeydeki Durağı! Assos'un Meşhur Yemekleri

Assos yemekleri denildiği zaman akla ilgi olarak Ege’nin muhteşem sularından çıkan deniz ürünleri ve balıkları gelir. Liman mevkiinde sıra sıra dizilmiş Assos restoranları, taze balık ve sebzelerle hazırladığı yemeklerle misafirlerini karşılıyor.

Asos’ta ne yenir? sorusuna oldukça uzun bir cevap vermek mümkündür. Özenle hazırlanmış menülerin başkahramanı ise kalamar ve barbun… Daha sonra ise lakerdadan çiroza, balık pastırmasından iskorpit çorbasına kadar birbirinden farklı lezzetler öne çıkıyor. Assos spesiyalleri nedir diye merak ediyorsanız ise orfoz ızgaradan ve kılıç şişten vazgeçmeyin deriz. Kısacası assos balık konusunda tam bir ustadır.

Siz de Assos tur programıyla kaşif havasında tüm lezzetleri tadabilir ve Ege Denizi’nin nefis manzarasını izleyebilirsiniz.

Zeytinyağı Mucizesi – Assos Mutfağı

Ege ve Akdeniz mutfağının sırrı bilindiği üzere zeytinyağıdır. Bu topraklarda yetişen zeytinler en özel şekilde hazırlanır ve sofralardaki yerini alır. Hatta birçok yemek ve meze bu yağ sayesinde muhteşem bir lezzete dönüşür. Assos turuna katılarak sadece bu yağın muhteşem lezzetine tanık olmaz aynı zamanda hikâyesinin bir parçası olursunuz.

Nasıl mı? Adatepe’ye doğru ilerlediğinizde ana yol üzerinde bir müze yer alır. İşte orası Türkiye’de türünün ilk örneğidir ve zeytinyağı tarihine ışık tutar. presler, toplama aletleri, taşıma-saklama kapları gibi birçok obje sergilenir. Ayrıca geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapımını da açıklayıcı olarak öğrenebilirsiniz.

Sofralarda Meze Gösterisi – Assos’ta Ne Yenir?

Ege mutfağının temelini oluşturan sebzeler ve özenle hazırlanmış mezelerdir. Assos yemek kültürü de yine Ege etkisi ile şekillenmiştir. Her birinin bir hikayesi vardır ve sofraya getirilene kadar özenle hazırlanmışlardır. Assos’a geldiğiniz zamanda sadece buraya özgü lezzetlerle karşılamanız olasıdır. Börülce ve pırasanın en güzel hallerini tadabilirsiniz örneğin. Ya da patlıcan böreğinin uyumuna şahit olabilirsiniz. Ege otlarında ise radikadan arapsaçına kadar pek çok seçenek yer almaktadır.

Tatlıda Neler Var? – Assos Yemekleri

Deniz mahsulleriyle bezeli yemeği tamamladıktan sonra menü Assos’un tatlı lezzetleriyle devam edecektir. Restoranların tatlı menüsü her ne kadar geniş seçeneklerden oluşsa da biz geleneksel tatlardan vazgeçmemenizi öneririz. Bu durumda karşınıza iki seçenek çıkacak. Basma helva ve höşmerim… Un ve bol cevizle hazırlanan basma helvanın en önemli özelliği zeytinyağı ile pişirilmesidir.

İşte enfes Assos tatları

 • Keşkek
 • Kalamar
 • Çiroz
 • Kaya Koruğu
 • Lakerda
 • Hindiba
 • İskorpit Çorbası
 • Isırgan Çullaması
 • Orfoz Izgara
 • Kılıç şiş
 • Basma Helva
 • Höşmerim

Dalga Seslerinde Mistik Assos Gece Yaşamı

Assos’ta gece hayatı, aslında sakin ve huzurlu geçer. Deli dolu çılgın eğlence arayışında olanlar zaten burayı tercih etmemektedir. Bu yöreyi bilen bilir, aşık oldukları sessiz ve mehtaplı geceler için Assos’a gelirler.

Mistik yaz akşamlarında buraya gelen tatilciler, limana gidip balık ziyafeti çeker, ardından, daracık antik limanda yürüyüş yaparak sakin denizi seyrederler. Bir şeyler içtikten sonra kimileri tepeye Behramkale köyüne çıkıp, yüksekten harika manzaraya karşı kahvelerini yudumlayıp nargilelerini fokurdatırken, bazıları da Kadırga Koyu’na gidip, kumsalın bitişiğindeki çay bahçesi ve kafelerde canlı müzik de dinleyebilmektedir.

Burayı farklı kılan da sakin ve dinginliğin hüküm sürdüğü akşamlarıdır. Ancak sahil şeridi boyunca birkaç eğlence mekanı tatilcilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Restoranlar ve kafelerde de canlı müzikler ile dans edebilir, deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Plajlarda düzenlenen eğlenceler de cabası!

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98