Assos Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin Mitik Adasında Unutulmaz Bir Tatil!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Assos’ta Gezilecek Yerler

Tarihi ve Doğal Güzellikler Sizi Bekliyor!

Assos gezilecek yerler konusunda diğer destinasyonlara göre çok daha kapsamlı ve özel alanlardan oluşmaktadır. Mitolojik efsaneler sizinle birlikte gezer adeta. Masmavi deniz ise her köşeden göz kırpar ziyaretçilerine. Assos turları dahilinde göreceğiniz bu güzelliklere hayran kalacaksınız.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir belde olan Assos, aslında Behramkale adıyla bilinir. Tarihi çok eski çağlara dayanan yöre, muhteşem denizi, tarihi eserleri ve harika manzaralarıyla tercih edilen bir tatil bölgesi halini almıştır. Tur programları da bölgenin tüm özelliklerini aynı paydada buluşturarak, misafirlerin hem dinlenebileceği hem de gezebileceği bir organizasyon oluşturmaktadır.

Buraları Mutlaka Gezin! – Assos Gezilecek Yerler

Arabayla gelinmesi çok kolay olan bölge, ulaşım hinterlandı bakımından da rahat bir noktadadır. Özel aracınızla gelmeseniz bile buraları dolaşmakta asla sıkıntı çekmezsiniz. Ayrıca Assos turları ile rehberler eşliğinde yöreyi daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz. Assos görülecek yerler listesini atlamayın!

Assos’a turla geldiğinizde gezebileceğiniz belli başlı yerler şunlardır:

 • Adatepe

Kaz Dağı köylerinin içinde en dikkat çekici olanı kuşkusuz Adatepe’dir. Sebebi ise antik köylerden biri olmasıdır. Ayrıca İlyada’da bahsedilen ve Zeus ile Hera’nın Troya savaşını izledikleri antik Gargaros tepesinin burası olduğu tahmin edilir.

Daha köye girmeden önce antik bir dokusu olduğunu hemen görebilirsiniz. Zaten Zeus Altarı’nın girişi sizi karşılayacak, biraz ilerledikten sonra da kendilerini göreceksiniz. En son ise tüm körfez ve deniz manzarası ayaklarınızın altına serilecektir.

Adatepe, 1989 yılında sit alanı ilan edilmiş ve taş evler koruma altına alınmış. Dillere destan bir güzelliğe sahip olan bu yapılar sayesinde bugün taş işçiliği halen yaşayan bir gelenek. Öyle ki tüm konaklama alanlarından küçük aksesuarlara kadar bu doku kendini gösteriyor.

Köyde iki tane konaklama tesisi bulunuyor. Meydandaki 400 yaşındaki çınar ağacı ise bölgenin adeta sembolü. Etrafındaki otantik kahveler ise turistik bir cazibe merkezi.

 • Behramkale ve Ünlü Köprüsü

Limanı, plajı ve otantik atmosferiyle gezginlerin hemen ilgisini çeken Assos Behramkale, bölgenin ismi geçtiği zaman ilk akla gelen adreslerden biridir. Küçüktür aslında ama tarihi dokusuyla kendine has bir güzelliği vardır.  En çokta 14’üncü yüzyılda yapılmış köprüsüyle zihinlere kazınmaktadır. Tuzlu çayda tüm bu manzaranın önemli bir parçasıdır.

 • Athena Tapınağı

Geçmişi 2000 yıl öncesine dayanan Assos Athena Tapınağı, Arkaik dönemde inşa edilmiştir. Anadolu mimarisinin ilk ve tek Dor Tapınağı olmasıyla dikkat çekmektedir. Mimari açıdan da neredeyse tek örnektir. Zaten bu özellikleriyle Anadolu mimari tarihinde kendine özgü bir yer edinmiştir.

 • Assos Antik Tiyatro

Assos Antik Tiyatro, bölgenin güney yamacında yer almaktadır ve Midilli Adası’na bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Tarihte sosyal hayatın önemli bir odak noktası olarak dikkat çeken bu yer, mimari açıdan da neredeyse kusursuzdur. Doğal bir kaya oyuğunun içerisine inşa edilmiştir, yapım tekniği ve planı da Roma dönemine ait olduğunu göstermektedir. Tiyatro yaklaşık olarak 5000 kişilik kapasiteye sahiptir. İki koridor tasarımıyla da oturma bölümü 3 alana ayrılmıştır. Assos Antik Tiyatro’da aşağıdan yukarıya 7 yürüyüş yolu bulunmaktadır.

 • Akropol

Behramkale’nin tepeye doğru giden yolları kişileri Assos Akropol ’üne doğru götürmektedir. Deniz seviyesinden 238 metre yükseklikte olduğu düşünülünce, manzaranın ne kadar güzel olduğunu tahmin etmek hiçte zor olmasa gerek. Yapının çevresi ise 3 km uzunluğunda surlarla çevrilmiştir.

 • Nekropol

Assos Nekropolü 1000 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık etmektedir. Burayı gezerken farklı lahitler, anıtlar ve mezar taşları görülmektedir. Kentin batı kapısına giden yolun iki tarafında yer almaktadır. Görülecek önemli yapılar arasında ise açık aile mezarları, büyük boyutlu lahitler ve M.Ö 6’ıncı yüzyıla dayanan mezar taşları yer almaktadır.

 • Hüdavendigar Camii
 1. Murat döneminde yaptırılan Hüdavendigar Camii, içinde kadırga resimlerine yer verir. Özelliği ise Osmanlı cami mimarisinde daha önce görülmemesidir. Mimari açıdan oldukça farklıdır. Osmanlı döneminden izler taşıyan yapı, tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiştir.

Antik Topraklarda Neler Yapılabilir? – Assos Gezilecek Yerler

İster günübirlik ister konaklamalı Assos turlarını seçin, aşağıdaki listeyi tamamlamadan evinize dönmeyin.

 • Her yerde fotoğraf çekin.
 • Amfi tiyatroyu ve Athena tapınağını görün.
 • Bababurnu’nda güneşin batışını izleyin.
 • Babakale’ye gidin, Osmanlı kalesini gezin.
 • Limandaki restoranlarda gece balık yiyin.
 • Kadırga Koyu’nda denize girin.
 • Gülpınar’ın köylerini gezin.
 • Behramkale köy içinde Türk kahvesi için.
 • Açıklarda dalış yapın.
 • Kiremitte köfte yiyin.
 • Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezin.
 • Eylül ayındaki Assos Festivalini kaçırmayın.
 • Taş ocaklarını ziyaret edin.
 • Agora’yı ziyaret edin.
 • Şirin otellerden birinde konaklayın.

Zamanda Yolculuğa Çıkın! – Assos Gezilecek Yerler

Tarihe ilgi duyanlar, antik yerleri dolaşmayı sevenler Assos’ta birçok gezilecek yer görüp, buraları kısa sürede ayrıntılı bir şekilde dolaşabilir. Öyle ki, amfi tiyatrodan Athena tapınağına, agoradan akropole, Behramkale köy içine kadar birçok noktadan tarih fışkırmaktadır.  Birbirinden güzel koylar ise tüm bakirliğiyle buraya gelen tatilcileri beklemektedir.

Özellikle otellerin yoğunlaştığı bölge olan Kadırga Koyu, hem dalgasız ve berrak denizi, hem de yörenin en büyük kumsalı özelliğiyle buraya gelenlerin ilk tercihi konumunda. Mitolojik efsanelerin beslediği Assos, muhakkak gidilip görülmesi gereken, hem tarih hem de deniz – güneş amacıyla başlıca tatil rotalarınızdan birisi konumunda.

[widget-130]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98